آجر ده سوراخ چیست ؟

آجر ده سوراخ چیست ؟

آجر ده سوراخ چیست ؟

آجر لفتون یا آجر ده سوراخ ( perforated brick ) نوعی آجر است که به وسیله سوراخ های ایجاد شده در آن حدود ۲۵% از حجم آجر کم شده باشد .
آجر لفتون از موادی چون خاک رس ، خاک شیل و خاک نسوزبه دست می آید . و نکته ی قابل توجه اینجاست که بیشتر تولید آجر لفتون با خاک رس است زیرا قیمت آجر لفتون شیل و نسوز بسیار بیشتر از قیمت آجر لفتون رسی است.

آجر لفتون چه نوع آجری است؟

آجر لفتون به صورت سه طرف نما و چهار طرف نما تولید و در بازار عرضه می شود و می توان آن را بدون نیاز به نماسازی ، در ساخت دیوار های خارجی استفاده کرد . دیوار ساخته شده با آجر لفتون تفاوتی با دیواری که به وسیله آجر نما رسی نما میشود ندارد.
آجر لفتون با رنگ های مختلفی در بازار مو جود می باشد که میتوان به نمونه های چون آجر لفتون زرد ، آجر لفتون قرمز ، آجر لفتون پر تقالی ، آجر لفتون گلبهی و آجر لفتون قهوه اشاره کرد وپر کار برد ترین آجر ، آجر لفتون زرد و قرمز است و دلیل آن این است که قیمت آجر لفتون زرد و قیمت آجر لفتون قرمز نسبت به انواع دیگرآجرها مناسب تر است. آجر لفتون اصفهان دارای ۱۰ سوراخ است که قطر هر سوراخ بین ۲ تا ۳ سانتی متر می باشد. در آجر سه گل که دارای سه سوراخ است قطر هر سوراخ حدود ۴/۵ سانتی متر می باشد.

مشخصات فنی آجر لفتون

آجر لفتون در بازار به نام های دیگری چون :آجر نما لفتون ، آجر زبره ، آجر نما زبره ، آجر نما سوراخدار ، آجر سوراخدار و یا آجر سوله سازی نیز شناخته شده است. کاربرد آن به شکل دو کاربرده می باشد یعنی این که می توان با استفاده از آن دیوارهای حایل و غیر حایل ساخت علاوه بر آنکه بعد از ساخت دیوار نیازی به ایجاد مجدد نما نیست.از مشخصات آجر لفتون این است که دارای مقاومت بالایی است و همین امر موجب شده تا برای ساخت دیوارهای متحمل بار و وزن استفاده می شود. شیوه چیدمان این نوع اجرهمچنین به صورت پازلی است زیرا مقاومت آن در برابر وزن و فشارهای جانبی چند برابر میشود.

• ابعاد آجر لفتون

این محصول در دو سایز قالب بزرگ و قالب کوچک تولید و عرضه می شود. رنگ آجر لفتون های قالب کوچک به زرد است وبیشتر کاربرد آن در طاق زنی، منهول فاضلاب و پشت کار است. استفاده از این نوع محصول در شهرهای جنوبی کشور مانند اهواز و بوشهر بسیار متداول است.
لفتون قالب بزرگ ۱۰ سوراخ به دو صورت توکار و نما تولید می شود. از انواع توکار در طاق زنی و یا پشت کار و از انواع لفتون های نما در نماکاری سازه مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر مصارف این محصول که می توان نام برو منهول فاضلاب است. استفاده از لفتون قالب بزرگ اکثرا در شهرهای شمالی کشور، تهران و کرج متداول است.

• وزن آجر لفتون

همانگونه که بیان کردیم آجر لفتون را در دو قالب سایز کوچک و بزرگ می سازند. لفتون های کوچک ۵ سانتی متری هر کدام دارای وزن ۷۵۰ گرم می باشد که در بسته های ۱۴ تا ۱۶ عددی به بازار عرضه می شود. لفتون های قالب کوچک ۵.۵ سانتی همچنین هر کدام دارای وزن ۸۰۰ تا ۸۲۰ گرم می باشد.

وزن لفتون های قالب بزرگ ۵ سانتی هر کدام وزنی برابر با ۸۸۰ تا ۹۱۰ گرم است که به دو صورت فله و بسته بندی در بازار عرضه می شود. انواع بسته بندی های آن در بسته های ۱۴ تا ۱۶ عددی در بازار موجود است. لفتون قالب بزرگ ۵.۵ سانتی اما هر کدام دارای ۱۰۲۰ تا ۱۲۵۰ گرم وزن می باشد. این محصول را به صورت فله ای یا پالت شده و یا بسته بندی به بازار عرضه می کنند. تعداد موجود در هر پالت یا بسته متفاوت است. ولی به طور کلی تعداد آجر های موجود در هر پالت بین ۸۴۰ تا ۹۲۰ عدد متغیر می باشد.

لفتون قالب بزرگ ۵.۵ سانتی در بازار به آجر عراقی معروف است. در اندازه های ۲۱.۵*۱۰*۵ سانتی متری تولید می شود که به علت سایز بالای آن در ساخت سازه های با سایز بزرگ مانند سوله مورد استفاده قرار می گیرد.

علت وجود سوراخ در آجر لفتون چیست ؟

• اصولا وزن آجر ها زیاد است . بنابراین هزینه حمل آجر تا محل کارگاه ساختمانی مقدار قابل توجهی می شود . به طوری که گاهاً هزینه حمل آجر لفتون از قیمت آجر لفتون درب کارخانه بیشتر می شود . به منظور کم کردن از وزن آجر سوراخ هایی در آن ایجاد می کنند . به علاوه با ایجاد سوراخ ها مواد اولیه کمتری برای تولید آجر لفتون مصرف می شود .

همان طور که می دانید آجر لفتون از مقاومت فشاری بالایی برخوردار است . مخصوصاً در مقایسه با ملات ماسه سیمانی که در بین آجرها استفاده می شود . پس عملاً وجود سوراخ ها تأثیر چندانی بر ارزش سازه ای آن ها ندارد .

به علاوه نقش آجر دیگر شبیه سده های پیش نیست که از آن ها در پی ساختمان و دیوارهای باربر به عنوان اجزای سازه ای اصلی استفاده شود . نقش سازه ای ساختمان دهه هاست بر عهده اسکلت بتنی یا فلزی ساختمان است .

آجر در بیشتر ساختمان های امروزی نقش پوسته و جدا کننده را ایفا می کند . بنا بر این مقاومت آجر موضوع چندان تأثیر گذاری در ساختمان های امروزی نیست . یک از دلایل رواج یافتن آجر سفال نیز همین موضوع است .

• در تولید آجر لفتون ، ابتدا آجر با حرارت ملایم خشک می شود ، سپس به صورت کامل پخته می شود . وجود سوراخ در آجر باعث می شود که آجر کاملاً خشک شود . همچنین در مرحله پخت قسمت های مرکزی آجر نیز حرارت کافی ببینند . این موضوع در مقاومت و همگنی آجر لفتون بسیار موثر است. وجود سوراخ ها و به سبب آن ها پخت یکدست آجر از ایجاد ترک در داخل آجر لفتون جلوگیری می کند. نبود ترک های ریز در داخل آجر موجب کاهش خاصیت انتقال آب توسط آجر به سطوح داخلی دیوار یا همان (capillary attraction) می شود.

• یکی دیگر از علل وجود سوراخ در آجر لفتون این است که ، زمانی که آجر بر روی ملات نرم فشرده می شود. ملات اندکی به داخل سوراخ ها نفوذ کرده و شکل آن ها را به خود می گیرد. این امر موجب چسبندگی بیشتر ملات و آجر می شود. همچنین مقاومت آجر در برابر جا به جایی در اثر نیرو های جانبی وارد بر آن افزایش می یابد.

بستن
مقایسه