آجر سنتی چیست ؟

آجر سنتی چیست ؟ آجر ها نوعی از مصالح ساختمانی میباشند که تولید آنها به صورت صنعتی است . جایگزینی برای سنگ می باشند و در اصل سنگی ساخته ی دست بشر هستند . آجر ها از سنگ های دگرگون هستند که از تغییر وضعیت خشت به دست آمده اند. آجر های رسی که جزو اولین و فراوان ترین نوع می باشند قدمتشان به چند هزار سال می رسد .آجرنما

آجر سنتی یا آگور واژه ی بابلی است که در دوران گذشته برای توصیف و تعریف لوح یا سنگ هایی که احکام و دستورات حکومتی را بر روی آنها یا مینوشتند یا حک می کردند و سپس آنها را درون کوره می پختند استفاده می شد . کاملا مشخص نیست که آجر سنتی از چه زمانی مورد استفاده انسان قرار گرفته است اما به نظر می رسد که انسان های اولیه با مشاهده ی پخته شدن گل در کنار اجاق های خود، پی به خواص آجر بردند و متوجه شدند که گل پخته شده از کلوخه هایی که به کار می بردند، سخت تر است .

اما در قدیم آجر در واقع به خشت هایی گفته می شد که فرامین و احکام دولتی بر روی آن نوشته می شد و به وسیله پختن این خشت ها نوشته های حک شده بر روی آن نمایان می شد.آجر یکی از پر مصرف ترین مصالح ساختمانی است که در ایران باستان نیز مورد استفاده قرار می گرفته است.آجر نسوز

از بناهای باستانی مشهوری که در ساخت آن از آجر استفاده شده، می توان به طاق کسری، مسجد جامع اصفهان، ساخت آتشکده هایی در زمان ساسانیان و… نام برد.ترکیبات آجر معمولا ترکیبی از ماسه، خاک رس، فلدسپات، سولفات ها، سنگ آهک، کانی های آهن می باشد. برای تهیه آجر خاک رس خالص لازم نیست.آجر نما،آجر نسوز

زیرا خاک رس مورد نظر برای تهیه آجر نباید دارای مقدار زیادی آهک باشد زیرا باعث کیفیت پایین آن بعد از پخت می شود. عناصر اصلی برای خاک رس مناسب آجر پزی عبارت است از: سیلیس هایی به شکل دانه های ماسه، آلومین، فلدسپات، سنگ آهک، سولفات ها، املاح آهن و مواد گیاهی.کارخانه آجر

ویژگی های آجر خوب:

آجر های خوب باید هنگام برخورد با هم صدای زنگ خاصی بدهند، صدای زنگ حاصل نشانه ای از توپر بودن، سلامت، استحکام و مقاومت و میزان جذب آب مناسب آن آجر ها است. آجری که صدای برخوردش صدای خفه ای باشد ممکن است که خوب پخته نشده باشد یا ترک داشته باشد.آجر نما

آجر هر چه انتقال حرارتش کمتر باشد مناسب تر است.آجر نباید پوک و توخالی باشد زیرا آجر پوک آب زیادی جذب میکند و در فصل سرما و یخزدکی آب موجود در بافت هایش ترک خورده یا می شکند.آجر باید در مقابل آتش گرفتن مقاومت داشته باشد و ذوب یا خمیری نشود.

آجر سنتی چیست؟

آجر از لحاظ ساختاری یکی از سازگار ترین مصالح ساختمانی با طبیعت و محیط زیست می باشد.از گذشته هدف اصلی از ساختن مسکن، رفع احتیاج انسان به یک سر پناه و حفاظت خود و خانواده از سرما و گرما و همچنین محافظت در برابر حمله ی حیوانات وحشی بوده است.کارخانه آجر

اما امروزه این امر از فرهنگ شهرسازی تاثیر گرفته و علاوه بر مسکن و تهیه خانه، به معماری و طراحی آن نیز اهمیت داده می شود و امروزه معماری مسکن جزو یکی از مهم ترین گزینه ها محسوب می شود.به همین علت آجر نیز جایگاه خود را در پروسه ی مسکن سازی پیدا کرد و از بین بقیه مصالح در اولویت قرار گرفت.

قیمت آجر سنتی نیز به نسبت با سایر مصالح ساختمان سازی مشابه بسیار به صرفه تر است. و همچنین علت مورد توجه قرار گرفتن آن ظاهر متفاوت آن بوده و هست. استفاده از آجر سنتی به عنوان کف پوش و یا نمای اصلی ساختمان علاوه بر زیبایی حس خوبی به بیننده القا میکند.بسیاری از مهندسین معمار ترجیح می دهند که این آجرها را در ابعاد و سایز های بزرگ خریداری کرده و سپس خود به ابعاد مورد نظر کوچکتر تقسیم کنند. با این کار هزینه های خود را کاهش دهند.

موارد استفاده آجر سنتی

  • نمای خارج بنا
  • نمای داخل بنا
  • پله ها
  • طرح های سنتی به سلیقه ی مشتری

و…

کاربرد های آجر سنتی

عموما از این نوع آجرها برای بازسازی بنا های قدیمی و همچنین برای ساخت بنا های جدیدی با ظاهر سنتی مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از این آجرها در نمای ساختمان ها حس بسیار خوبی به جامعه منتقل می کند و همچنین جلوه و زیبایی خاص و منحصر به فردی به نمای شهری می بخشد که دلیل این، منشا طبیعی آجرهای سنتی است.

آجر های سنتی به دلیل ساخت به نسبت راحت و فراوانی در تولید آنها دارای قیمت مناسبی هستند. و این مناسب بودن قیمت آجر سنتی در پروژه ی ساخت یا باز سازی بنا سبب کاهش هزینه ها در کل عملیات می باشد.

انواع آجر سنتی

  • آجر قزاقی یا دست ساز
  • آجر سنتی ماشینی
  • آجر لعابدار

آجر سنتی چگونه ساخته می شود؟

ابتدا بایستی خاک رس با کیفیت مطلوب برای ساخت آجر فراهم شود پس از آنکه خاک را تبدیل به گل کردیم، در مرحله بعدی قالب گیری یا خشت زنی انجام می شود.خشت ها را معمولا در روش سنتی در مقابل آفتاب می گذارند تا خشک شود که پس از خشک شدن به آن خشت خام می گویند.

در مرحله آخر این خشت های خام به کوره های آجر پزی منتقل می شود و در آنجا طی یک فرآیند خاص پخته و تبدیل به آجر می گردد.ابعاد آجر به گونه ای است که به راحتی در یکدیگر قفل و بست شده و این خاصیت کیفیت های مهندسی بی شماری برای ساختمان ها ایجاد می کند از جمله در محل اتصال دو دیوار به یکدیگر و اجرای دهانه های وسیع به صورت قوس، طاق و گنبد است که از زمان ساسانیان در ایران رواج یافته است.

انواع کوره های آجر سنتی

کوره های آجرپزی سنتی انواع مختلفی داشته و به همین واسطه کیفیت آجرها نیز با یکدیگر متفاوت می باشد.کوره های آجر سنتی به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند:

1- کوره های آجرپزی با آجر ثابت و آتش ثابت: در این نوع کوره ها خشت ها به صورت دایره وار و روی یکدیگر چیده می شوند و به صورت یک برج آجری قرار می گیرند. آتش درون این کوره افروخته می شود که باعث پخته شدن خشت ها شده و آن را تبدیل به آجر می کند.

2- کوره های آجرپزی با آجر ثابت و آتش رونده: در این نوع کوره ها خشت ها در سراسر طول کوره ریخته می شود و آتش درون آن در حال حرکت است. آتش در حال حرکت درون کوره باعث پخته شدن خشت ها و تبدیل آن به آجر می گردد.

3- کوره های آجرپزی با آجر رونده و آتش ثابت: در این نوع کوره ها یک تونل آتش وجود دارد که در وسط آن آتش با حجم بسیار بالا به وسیله گاز ایجاد می شود. در این کوره ها از یک طرف خشت های نپخته وارد تونل شده و از سوی دیگر آجرهای پخته خارج می شود که باید گفت این کوره ها تقریبا از حالت سنتی خارج شده و حالت مکانیزه به خود گرفته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.


کارخانه تولید آجر 

درباره گروه کارخانه تولید آجر بیشتر بدانید.

آجرنسوز،آجر نسوز رنگی،آجر نسوز کف فرش،آجر نسوز نما آنتیک،آجر نسوز نما پلاک،آجر نسوز نما رستیک،آجر نسوز نما صخره ای،آجر نسوز نمای تایل،آجر نسوز نمای ابعادی،آجر نسوز نمای ساختمان،آجر نسوز نمای کرکره ای،آجر بلوک پروترم،آجر رسی،آجر سرامیک دکوراتیو،آجر سنتی،آجر بدون لعاب،آجر قزاقی،آجر لعابدار،آجر نقش برجسته،آجر طرح های خاص،آجر مجسمه و کتیبه،آجر سفال تیغه ای،آجر سفال عربی،آجر سه گل،آجر لفتون ال،آجر لفتون نیمه،آجر

  • فروشگاه اینترنتی جی کو
  • 1400-08-10
  • 139 بازدید
بستن
مقایسه