آجر-گری-یاآجر-فشاری

آجر گری یاآجر فشاری

آجر گری یاآجر فشاری

ویژگی‌های آجر فشاری

آجر فشاری از مقاومت بالایی در برابر تأثیرات تهاجمی محیطی برخوردار است. این آجر در مقایسه با دیگر آجرها از دوام و مقاومت فیزیکی بالایی برخوردار می باشد. این نوع آجر از لحاظ ظاهری، تا حدودی سنگ طبیعی رایادآوری می کند و همین امر باعث شده شده تا از آن در طراحی نمای ساختمان‌ها استفاده شود نکته ی قابل ذکر اینجاست که این آجر بیشتر در خانه‌های روستایی کاربرد دارد
استحکام آجر فشاری توسط چگالی آجر محاسبه می‌‌شود، که به طور متوسط ​​۱۶۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. هر نوع از آجرهای توپر با یک سری شاخص های مقاومتی خاص (M (n شناسایی می‌شوند.

مدل‌هایی با شاخص M-350 و M-400 از بالاترین میزان مقاومت برخوردار هستند. از این آجر جهت ساخت دیوارهای باربر در ساختمان های بنایی استفاده می کنند. علاوه بر نکات ذکر شده این نکته را نیز باید یادآور شد که در کشور ایران چنین درجه‌بندی برای آجرهای فشاری وجود ندارد.
قابلیت هدایت حرارتی موجب شده تا امروزه از آجر گری در ساخت خانه‌های مسکونی در مکان‌هایی با آب و هوای سرد خیلبی کم استفاده شود.

از نکات منفی این آجر این است که شاخص هدایت حرارتی برابر و کمتر از ۰/۴۳ دارد. نکته ی حائز اهمیت این جاست که آجر توپر قادر به حفظ گرمای داخل اتاق نمی باشد و آزادانه آن را خارج می‌کند.
مقاومت در برابر سرمازدگی آجر گری با شاخص (F (n نشان داده می‌شود، در جایی که n تعداد چرخه انجمادی است که آجر می‌تواند بدون از بین رفتن کیفیت اصلی خود را حفظ کند.

این شاخص تا حد زیادی تحت تأثیر تخلخل آجر قرار می گیرد که در اکثر اصلاحات از ۷ تا ۸٪ متغیر می باشد. مقاومت در برابر یخ‌زدگی آجر فشاری می‌تواند به ۳۰۰ چرخه برسد، که این امر باعث شده برای ساخت تأسیسات در مناطق سردسیر، محصولی مناسب باشد.
میزان جذب آب آجر فشاری نشنا دهنده ی این است که چه مقدار رطوبت را در مدت معینی می‌تواند جذب کند. برای این آجرها، این رقم بین ۳-۷٪ از کل حجم آن متغییر است.

این ویژگی به ما این امکان را می‌دهد تا با اطمینان بیشتر از آجر گری برای دکوراسیون خارجی نما در مناطقی با آب و هوای مرطوب و دریایی استفاده کنیم.
نکته: آجرهای فشاری خود نیز به تنهایی به انواع آجر قرمز، آجر ماشینی و آجر کوره‌ای تقسیم می‌شوند.

آجر فشاری چه مزایا ومعایبی دارد؟

مزایای آجر فشاری چیست؟

  • مقاومت در برابر اثرات دما و رطوبت شدید
  • مقاومت مکانیکی بالا نسبت به همتایان خود
  • دوام بالای آجر توپر، این آجر با حفظ خواص و عملکرد خود، قادر به داشتن عمری در حدود دویست سال است.
  • این آجر چسبندگی زیادی با ملات سیمانی دارد و دلیل آن هم جذب بالای آب در این سنگ است که در هر زمان از سال قابل استفاده است.
  • دارای ایمنی مطلق برای سلامتی انسان و خلوص اکولوژیکی ناشی از عدم وجود ناخالصی‌های مضر در ترکیب خود است.
  • سطح آجر دارای خاصیت ضد بخار است
  • قیمت این آجر کمتر از اجرهای دیگر است

آجر فشاری چه معایبی دارد؟

وزن زیاد آجر فشاری

 انبساط حرارتی، به همین دلیل مستعد تغییر شکل به میزان متوسطی ​​است و با گذشت زمان ممکن است شروع به تورم و ترک‌خوردگی کند.
عایق حرارتی خوبی نیستند

آجر گری چه کاربردهایی دارد؟

مهمترین کاربرد آجر فشاری در دیوار چینی و کرسی چینی پی ساختمان می باشد. از این نوع آجر می توان برای دیوارهای باربر در ساختمان بنایی استفاده کرد.
 قالب‌بندی فونداسیون
برای ساخت دیوار حیاط دورتادور ویلاها و خانه‌های حیاط‌‌ دار

 


آجر فشاری

آجر گری

آجر لفتون

آجر نبمه لفتون

آجر

آجر ده سوراخ

آجر نسوز

آجر شیل

آجر شیل ونسوز

بستن
مقایسه