آجر نما نسوز

آجر نما نسوز، ویژگی های آجر نما نسوز

آجر نما نسوز، ویژگی های آجر نما نسوز

آجرنما، از خاک رس و شیل تشکیل شده است، و در کوره تا 2000 درجه پخته می شود. دلیل اینکه آجر به چنین مواد با دوامی تبدیل شده، در واقع این است که خاک رس/ شیل از طریق یک فرایند انجماد به کوره می رود، و ذرات خاک رس را با هم آمیخته و گداخته می کند.
آجرنسوز، یکی از رایج‌ترین مصالح ساختمانی می باشد که به دلیل خصوصیات ذاتی آن، یعنی پایداری در برابر سرما، گرما، رطوبت و زیبایی ظاهری، مورد توجه همگان قرار گرفته است. این خصوصیت ها باعث شده است تا آجر به عنوان پرمصرف‌ترین مصالح در صنعت ساخت و ساز، استفاده شود. زیبایی و الگوی منظم حاصل از کاربرد آجر در معماری، باعث شده تا از آن به صورت نما در خارج، به عنوان یک عنصر زیبا در طراحی داخلی مدرن، مفروش کردن کف، پله سازی و محوطه‌سازی در تمام شرایط اقلیمی مورد استفاده قرار گیرد و هویتی خاصی به ساختمان ها ببخشد.
کاربرد آجر نسوز نما در معماری و طراحی ساختمان ها ازخیلی وقت پیش تا به امروز به صورت جهانی ثبت شده است. با نگرشی بر آثار تاریخی بناهای ایرانی، نزدیک شرق و هند به بیش از 5000 سال پیش، مصر باستان، تمدن دره ایندوس و رومی ها تا امروز که تبدیل به محصول ساختمانی شگفت انگیز در تمام آمریکا، نشان می دهد که آجر به عنوان یک محصول جهانی، از دیرباز تا امروز مورد استفاده قرار گرفته است.
امروزه استفاده از آجرنما نسوز در صنعت ساختمانی، در معرض فرآیندهای تولیدی بسیار دقیق تر از گذشته قرار گرفته است، که باعث تولید مداوم و بیشتر محصولات آجر شده است. همچنین در معماری و طراحی ساختمان ها از آجرنسوزنما رنگی دست ساز و انواع اجرهای نسوز رنگی معماری ماشینی، استفاده می شود

ویژگی های فنی آجرنسوزنما:

نمای ساختمان، یکی از مهمترین عناصر بیرونی در ظاهر ساختمان می باشد. در طراحی نمای ساختمان ها، به دلیل اینکه نمای مشخص ‌کننده، نشان دهنده ی چارچوب دیگر اجزای ساختمان می باشد، و مهمترین بخش، در طراحی ساختمان به شمار می‌آید. نمای ساختمان در ظاهر و زیباسازی شهرها اهمیت زیادی دارد.

مقاوم در برابر زلزله
مقاوم در برابر ضربه
مقاوم در برابر یخ ‌زدگیمقاوم در برابر آتش‌ سوزی
مقاوم در برابر جدا شدن و افتادن از نما
سبک بودن
قابل اجرا بودن در ساختمان ‌های مرتفع

عایق بودن نسبت به سرما و گرما:

مصالح مختلف ساختمانی، ضریب انتقال حرارت و ظرفیت گرمایی مختلفی دارند، و در نتیجه عملکرد حرارتی متفاوتی خواهند داشت. یک سیستم نمای موفق، نمایی می باشد که زیبایی و بهره‌ وری انرژی را باهم داشته باشد. داشتن یک نما که عملکرد حرارتی خوبی را داشته باشد، مستقیماً مصرف انرژی را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ بنابراین در نمای ساختمان، استفاده از مصالحی که ضریب انتقال حرارتی کمتری دارند، باید مورد توجه قرار گیرد.

عایق بودن نسبت به صدا:

نمای ساختمان می‌تواند به عنوان یک عایق صوتی ایده آل و مناسب عمل کند. دقت به این ویژگی، به خصوص برای ساختمان‌هایی که در شهرهای بزرگ صنعتی و تجاری، و یا در کنار مسیر گذر اصلی واقع شده‌اند، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می ‌باشد.

انعطاف‌پذیر بودن در طراحی و اجرای نما:

از این نوع مصالح می توان، در نماهایی با اشکال هندسی متنوع (نماهای مدرن) استفاده کرد.

نما به عنوان رابط:

نمای ساختمان باید به نوعی طراحی شود که علاوه بر حفاظت محیط داخل از بیرون، ارتباط فضای بیرون را با محیط داخل ساختمان به خوبی برقرار کند. مثلاً امکان تابش نور به داخل و یا امکان استفاده از چشم ‌انداز بیرون وجود داشته باشد.

نمای هر ساختمان به عنوان عنصری از نمای مجموعه شهری:

ما در فضای شهری، با یک ساختمان روبه‌رو نیستیم، در واقع هر ساختمان بخشی از فضای شهری محسوب میشود، که نمای آن بر فضاهای عمومی تأثیرگذار است و زیبایی آن، در ارائه معیارهایی مانند تقارن، نظم و هماهنگی با سایر عناصر آن مکان، می بایست هماهنگی داشته باشد.

زیبایی نما:

زیبایی یکی از اجزاء جدایی‌ناپذیر هر نما است. همچنین زیبایی و چگونگی طراحی نما، معرف هنر و کیفیت کار مهندس معمار و طراح ساختمان می ‌باشد.

نمای ساختمان و شرایط محیطی:

نمای هر واحد مسکونی، با توجه به شرایط محیطی از جمله مواردی چون آب و هوا، باد و طوفان، زلزله و میزان آلاینده‌های هوا در مناطق مختلف، مختلف است. مصالحی که در نماهای شهرهای بزرگ و صنعتی که آلایندگی بالایی دارند، به کار می‌روند، در مقایسه با مصالح کاربردی که برای نمای شهرهای کوچک، که هوای پاک دارند، فرق میکند. علاوه بر موارد گفته شده نمای ساختمان در مناطق سردسیر از لحاظ میزان مقاومت در برابر یخ‌زدگی یا عایق بودن نسبت به سرما و گرما، با نمای کاربردی مناطق گرمسیر متفاوت می‌باشد.

آجر نسوز نما، آجری است که معمولا از مواد سرامیکی یا غیر فلزی ساخته می شود، و می تواند در درجه حرارت های بسیار بالا پایداری خود را حفظ نماید؛ مواد نسوز باید قابلیت حفظ خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مورد نظر را در درجه حرارت‌های بالا و شرایط محیطی داشته باشد. قدرت پایداری آجرنسوز، در درجه حرارت‌های بالا و مقاومت در برابر نیروهای مخرب دیگر، که احیانا در شرایط عمل با آن روبه رو می‌شود، از عوامل تعیین کننده ماده نسوز به حساب می آیند.

کاربرد آجرنسوزنما در معماری:

آجرنسوزنما عنصری زیبا می باشد و این نوع آجر در طراحی نمای خارجی ساختمان از دیرباز تا به کنون مورد استفاده قرار گرفته است ، آجر نما نسوز باعث خلق نمایی متفاوت و ماندگار می شود.

ویژگی های مثبت شیمیایی و فیزیکی آجر، تولید آسان، قیمت مناسب، همخوانی آن با معماری ایرانی و مقاومت زیاد آجر در برابر ضربه و آتش سوزی، باعث شده است که امروزه در طراحی نمای خارجی، بسیاری از ساختمان های مسکونی و تجاری از آجر استفاده شود. نمای آجری ساختمان، زیبایی و جذابیت خاص خودش را دارد و برای طراحی نمای ساختمان های چند طبقه، ویلایی و آپارتمان ها می توان از آجرنما ها استفاده کرد.
امروزه به منظور حفظ و ماندگاری بناهای مهم و خاص در برابر سایش و یخبندان‌های مکرر، و قابلیت مصرف در تمامی شرایط اقلیمی، از آجر نسوز استفاده می‌شود. ویژگی اصلی آنها تنوع در رنگ، زیبایی و استحکام فوق‌العاده می باشد.

کاربرد آجرنما در معماری و دکوراسیون های داخلی:

آجر نما نسوز جزو قدیمی ترین مواد و متریال ها در صنعت ساخت و ساز است، و از سالیان بسیار دور، مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه نیز همچنان، هم در ساخت و نمای ساختمان و هم در محیط داخل منزل به صورت دکوراتیو کاربرد فراوانی دارد. امکان رنگ آمیزی آن به وسیله انواع رنگ های ساختمانی وجود دارد. شاید با رنگ کردن آن فقط از آجر یک بافت و یا تکسچر باقی بماند، ولی این محصول در هرصورت زیبایی خاص خود را حفظ می کند. به تازگی محصولات جایگزینی برای بافت آجر در معماری داخلی ساختمان مطرح شده، که در ابتدا به سختی می‌توان آن را از آجر طبیعی تشخیص داد،.

بستن
مقایسه