بررسی آجرهای نقش برجسته

بررسی آجرهای نقش برجسته

بررسی آجرهای نقش برجسته

آجر نقش برجسته

آجر نقش برجسته، نوعی آجر است که از خاک رس و شیل تهیه می شود. سوراخ هایی که در این آجر وجود دارد باعث می شود ملات ها در آن قرار گیرند و به استحکام دیوار کمک می کند.
این آجر ها در ابعاد 215*100*50، 215*100*55 و 230*110*70 سانتي‌متر تولید می شود.  این نوع آجر در مکانهایی چون چیدمان دیوار، سوله سازی و در جاهایی که برای محصور کردن به کار می رود، استفاده میشود؛ به دلیل ویژگی ظاهری و زیبایی این نوع آجر بیشترین مکانی که میشود در آن استفاده کرد ، نماهای خارجی و داخلی ساختمان ها است.

مراحل تولید آجر نقش برجسته

تهیه ی مواد اولیه: در این مرحله خاک مرغوب و تست شده از لحاظ مواد اولیه، تهیه می شود.
آماده سازی خاک: در این مرحله کلوخ و قسمت های اضافه از خاک پاکسازی میشوند و مابقی آسیاب می شود، تا به اندازه دانه بندی استاندارد برسد، و بعد از آن به خاک، به اندازه مورد نیاز آب اضافه می شود. درجه رطوبت خاک در این مرحله بسیار مهم است.
قالب گیری: گل تولید شده وارد قالب می شود، و وارد مرحله ی فرم دهی می شود، پس از آن به ابعاد مناسب، برش داده می شود.
مرحله خشک کن: در این مرحله قالب ها، وارد مرحله خشک کن شده، تا رطوبت اضافی از آن گرفته شود، وجود رطوبت و نم زیاد باعث ترک خوردن آجر می گردد.
پختن آجر: در این مرحله آجرهای خام وارد کوره می شوند، و با حرارت یکنواخت پخته شده و بعد از آن کوره خاموش می شود تا آجر ها سرد شده و به انبار منتقل گردند.

چگونگی تولید آجر نقش برجسته:

آجر نما نقش برجسته امروزه طرفداران فراواني دارد، و بسياري از سازندگان در طراحی معماری، نمای ساختمان ها را با انواع آجر هاي نقش برجسته مزين مي كنند، كه جلوه ی بسياري خاص و منحصر به فردی به ساختمان مي دهد، و به اصطلاح بسيار زنده مي باشد.
آجر نقش برجسته، در کوره پخته می شود و به شکل مورد نظر در می آید. بهترین خاک رسی که در تولید آجر نقش برجسته از آن استفاده می شود، در استان اصفهان یافت می شود؛ به این دلیل که خاک رس منطقه اصفهان بدون هیچ ناخالصی است و برای ساختن آجرهای نقش برجسته بسیار مناسب می ‌باشد.
آجرهای نقش برجسته، بیشترین کاربرد را در ایجاد نمای پست مدرن را دارند. از آنجایی که افراد اقدام به طراحی و اجرای نمای پست مدرن برای نمای ساختمان های خود می کنند، قصد دارند نمای زیبا و تک داشته باشند.

ویژگی های آجر نقش برجسته:

  • مقاومت در برابر فشار بالا
  • مقاومت در برابر دمای بالا
  • رنگ های طبیعی و غیر قابل تغییر در برابر اشعه خورشید
  • همخوانی با هنر معماری ایرانی
  • مقاومت در برابر آتش سوزی
  • مقاومت در برابر ضربه
  • ضد شوره و آلونک

مسئله ای که علاوه بر ظاهر زیبای آجر نقش برجسته باید به آن توجه شود، کیفیت آجر می ‌باشد؛ به این معنا که علاوه بر ظاهر بدون ایراد و استقامت مناسب در برابر فشارهای وارده، باید در برابر عوامل طبیعی مانند برف و باران و رطوبت و … ماندگاری داشته باشند و تحت تاثیر قرار نگیرند.

بستن
مقایسه