مطالبی برای آجر رسی

مطالبی برای آجر رسی

مطالبی برای آجر رسی

آجر رسی

به علت این که خاک رس بعنوان ماده اصلی تولید آن ها استفاده گردیده است به نام آجر رسی معروف است.،که به آنها آجر رسی یا اختصاراً آجر می گویند و آجرهای رسی برحسب روش تولید آنها به دو دسته تقسیم میشود آجرهای سنتی (دستی) و آجرهای صنعتی (ماشینی)

ویژگی های آجر رسی که باید بدانید.

لبه های آجر، خط فصل مشترک سطوح آجرها باید مستقیم و زوایای تلاقی آنها قائمه و سطحشان صاف باشد .

وزن مخصوص هر دونوع آجر ماشینی و دستی نباید کمتر از 7/1 و وزن مخصوص فضایی آنها از 3/1 گرم بر سانتی متر مکعب باشد .

ترک درسطح آجر، وجود یک ترک عمیق درسطح متوسط آجر حداکثر تاعمق 40 میلیمتر در آجر پشت کار بالا اشکال میباشد ولی به طور معمول درصد آجرهای ترک دار نباید بیشتر از 25 باشند .

انواع آجرهاي رسي (Clay Brick)

آجرهاي سنتي (دستي) (Handmade Brick):

اين آجرها به روش سنتي و دستي ساخته می‌شوند و شامل آجر قزاقي، آجر فشاري و آجر فشاري می‌شوند.

آجر قزاقي:

اين آجر سفيد رنگ می باشدو ابعاد آن ۲۰*۱۰*۵ سانتيمتر می‌باشند و به علت كيفيت مطلوب و ظاهر مناسبش، در نماي ساختمان استفاده می شود.

آجر فشاری:

هنگام توليد اين آجر كارگران با فشار انگشتان خود گوشه‌های قالب را با گل پر کرده ازاین‌رو این نوع آجر را آجر فشاري می‌نامند. ابعاد اين آجر ۲۰*۱۰*۵ و ۲۲*۱۱*۵/۵ به همين جهت معمولاً کاربرد آن در زيركاري و سفتكاري ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، نظير ديوارهاي باربر، تيغه چيني، طاق ضربي و به طور كلي گري چيني.

آجرهاي صنعتي (ماشيني)(Engineering Brick):

تمام مراحل توليد اين آجرها در كارخانه توسط ماشين انجام می‌ گیرد. آجري با جسم متراكم و پرمقاومت كه براي ساخت اعضاي باربر مناسب است. اين نوع آجر به دو دسته توپر و سوراخ‌دار تقسیم می‌شود.

آجر سوراخ‌ دار:

در اين آجر حفره‌ها باعث سبك شدن آجر و نيز نفوذ بيشتر ملات می‌شوند. جمع مساحت سوراخ‌ها بايد ۴۰-۲۵% سطح آجر باشد.

آجر توپر:

در اين آجر حجم سوراخ‌ها از ۲۵% حجم آجر تجاوز نمی‌کند.

آجرنسوز:

خاك رسي كه در تهيه آجرنسوز استفاده می‌شود، داراي هيدروسيليكات آلومينيوم بيشتري است (خاك نسوز). آجرهاي نسوز در واقع نوعي چيني هستند. از آجرهاي نسوز به علت مقاومت حرارتي بالا، در پوشش دروني کوره‌های صنعتي و نيز در بدنه شومینه‌ها استفاده می‌شود.

  • فروشگاه اینترنتی جی کو
  • 1399-02-17
  • 111 بازدید
بستن
مقایسه