ویژگی های آجر

ویژگی های آجر

چرا باید از آجر در ساختمان‌ها استفاده کنیم؟

ویژگی‌ها و مزایای بسیار زیاد آن، آجر را به یکی از بهترین مصالح برای ساختمان‌ها تبدیل کرده است. بعضی از مهم‌ترین ویژگی‌های آجر به شرح زیر است:

رنگ ثابت

اغلب آجرها حاصل ترکیب خاک‌های معدنی هستند و هیچ رنگ مصنوعی و اضافه‌ای به آن‌ها افزوده نمی‌شود. بنابراین تنوع رنگ‌ آن‌ها جزو ذات آجر و طبیعی است. به همین علت با گذشت زمان رنگ آجرها به ویژه آجرهای نسوز ثابت بوده و بر اثر عواملی چون تابش مستقیم و شدید خورشید یا شرایط جوی، تغییرات دما و… تغییری نمی‌کند.

مقرون به صرفه

آجرهایی که برای طراحی دیوارهای داخلی استفاده میشود، به نسبت آجرهای موردنیاز برای نمای خارجی خانه از مواد ارزان‌تری تولید می‌شوند. زیرا لزومی به مقاوم‌سازی این آجرها در برابر شرایط جوی و تغییرات دمایی شدید نیست. این موضوع روی قیمت نهایی این آجرها تاثیر داشته و آن‌ها ارزان‌تر کرده است. بنابراین از نظر اقتصادی استفاده از این آجرها مقرون به صرفه تر هستند.

ماندگاری بالا و هزینه نگهداری پایین

آجرها به نسبت سایر مصالح ساختمانی دوام و ماندگاری بسیار بالاتری دارند و در طول زمان پوسیده یا تجزیه نمی‌شوند. بنابراین به مراقبت، نقاشی، آب‌بندی، حفاظت در برابر موریانه و… نیازی ندارند. بنابراین شما درصورت استفاده از آجر برای دیوارهای خانه‌ی خود نگرانی بابت اختصاص هزینه برای مراقبت از دیوار آجری نخواهید داشت. البته فراموش نکنید برای داشتن ظاهر زیبا در دیوار آجری خانه باید گاهی آن را با برس نرم، آب و کمی شوینده تمیز کنید.

عایق و حفظ انرژی

آجر یکی از مصالح ساختمانی می باشد که از نظر انتقال حرارت گزینه ی بسیار ایده‌آلی محسوب میشود و مانع هدر رفت انرژی می‌شود. آجرها می‌توانند گرمای محیط را در خود ذخیره کرده یا متناسب با شرایط محیطی آن را آزاد کنند. به همین دلیل دیوار آجری در ماه‌های گرم سال مانند فصل تابستان گرمای محیط را جذب کرده و در گرم‌ترین ساعات روز، محیطی خنک در خانه ایجاد خواهد کرد. همچنین در فصل‌های سرد گرمای محیط را حفظ کرده و مانع از خروج انرژی گرمایی از داخل خانه می‌شود. به این ترتیب دیوارهای آجری می‌توانند کنار عایق‌سازی در و پنجره خانه ترکیبی ایده‌آل برای مدیریت انرژی فراهم کنند.

ساخته شده از مواد سازگار با طبیعت

اغلب آجرها از خاک رس تهیه می‌شوند. خاک رس جزو فراوان‌ترین مواد موجود در طبیعت است. همچنین آجر با کم‌ترین ضایعات ممکن ساخته می‌شود و پس از ساخت می‌توان در صورت نیاز اجزای آن را دومرتبه جداسازی و بازیافت کرد. به طور کل آجر یکی از سازگارترین موارد با طبیعت است و آسیبی به محیط زیست نمی رساند. همچنین آجر برخلاف بسیاری از مواد و مصالح ساختمانی سمی نیست و استفاده از آن برای افراد هم آسیبی به همراه نخواهد داشت.

مقاوم در برابر آتش، باد و رطوبت

خاک رس در دمای بالای ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد پخته و به آجر تبدیل می‌شود. به همین علت آجر در برابر آتش و حرارت مقاومت بسیار بالایی دارد. به همین دلیل جزو مواد مقاوم در برابر آتش محسوب می‌شود. گرچه آجر در برابر رطوبت به طور کامل مقاوم نیست؛ اما دوام قابل توجهی دارد و می‌تواند از خانه مقابل باد و باران حفاظت کند. بنابراین استفاده از آن برای نمای داخلی یا خارجی خانه مفید خواهد بود. طبق آمار خانه‌هایی که از آجر ساخته‌ شده‌اند نسبت به خانه‌های سیمانی مقاومت و عمر مفید بیشتری دارند.

معایب آجر چیست؟

آجر هم مانند هر مصالح دیگری کنار مزایا، معایبی نیز دارد.

جذب گرد و غبار

یکی معایب آجر برای پوشش دیوارهای داخلی، جذب گردوخاک، لک و کثیفی است. به همین علت شما مجبور هستید زودبه‌زود دیوارهای آجری خانه را دستمال کشیده و گردگیری کنید. این موضوع به دلیل عدم سطح صاف دیوار آجری است.

عدم امکان نصب تابلو

به دلیل جنس بسیار سخت و مقاوم آجر امکان نصب تابلو روی دیوارهای آجری وجود ندارد. در صورتی که قصد دارید روی دیوار آجری تابلویی نصب کنید باید یک ماده‌ی دیگر روی دیوار آجری به کار برده و میخ را در آن قرار دهید.

جذب رطوبت

یکی دیگر از معایب دیوار آجری جذب رطوبت و ایجاد کپک روی آن است. بنابراین اغلب افرادی که بخشی از دیوارهای داخلی خانه‌ی خود را با آجر پوشانده‌اند، پس از مدتی روی آن را رنگ می‌زنند تا مانند محافظ از جذب رطوبت جلوگیری کند. در چنین شرایطی پیشنهاد ما استفاده از رنگ سفید یا طوسی روشن برای رنگ دیوار آجری است.

وزن زیاد

آجرها مواد سنگینی هستند. به همین علت نمی‌توان از تعداد زیاد آجر برای چیدمان و دکوراسیون طبقات دوم و بالاتر ساختمان استفاده کرد. زیرا احتمال دارد ساختمان قدرت کافی برای تحمل وزن آن را نداشته باشد. بنابراین پیش از انتخاب آجر به عنوان دکور دیوارهای داخلی خانه با یک کارشناس نسبت به وضعیت و قدرت ساختمان مشورت کنید.

البته فراموش نکنید همه‌ی این موارد نکات منفی استفاده از آجر برای دکوراسیون داخلی است. یعنی به کارگیری آجر برای نمای خارجی ساختمان فواید زیادی داشته و محدودیتی ایجاد نمی‌کند. آجرهای ویژه‌ی نمای خارجی در برابر رطوبت هم مقاومت خوبی دارند و می‌توانند دوام و ماندگاری بیشتری به ساختمان بدهند.

بستن
مقایسه